Anasayfa > Burslar > Burs Talep Edenler Mezunlar < Geri dönün

ÖNCEKİ
PROJE
Münih Teknik Üniversitesi’nde Elektrik-Elektronik Mühendisliği Okuyan Alp Külçebaş'ın (İEL'15) Destek ÇağrısıSONRAKİ
PROJE

Bu proje, bağışçılarımız sayesinde başarı ile tamamlanmıştır. Gelişmeleri bu sayfadan takip edebilirsiniz.
Münih Teknik Üniversitesi’nde Elektrik-Elektronik Mühendisliği Okuyan Alp Külçebaş'ın (İEL'15) Destek Çağrısı

Proje tanıtım

Münih Teknik Üniversitesi’nde Elektrik-Elektronik Mühendisliği okuyan İstanbul Erkek Lisesi 2015 yılı mezunu kardeşimiz Alp Külçebaş’ın yaşam giderlerini karşılayabilmesi için desteklerinize ihtiyacı var.

Aşağıda yer alan Detaylar başlığından Alp’in kendi kalemiyle ele aldığı mektubuna, genç yaşında gerçekleştirdiği çalışmaları maddelediği CV’sine ise Dokümanlar sekmesinden ulaşabilirsiniz.

Detaylar

Değerli Büyüklerim, Sarı Siyahlı Abi ve Ablalarım,

Adım Alp. 1996 İstanbul doğumluyum. Lisemizden 2015 yılında mezun oldum. Sizlere lisede geçirdiğim yıllardan ve şu anki hayatımdan kısaca bahsetmek istiyorum.

İstanbul Erkek Lisesi'ne 2010 yılında girdim. Lisemizde bir Robotik Kulübü'nün kurulmasına öncülük ettim. Uzunca bir süre bu kulübün liderliğini yaptım. Çeşitli projeler gerçekleştirip yurtiçi ve yurtdışında yarışmalara katıldım. Bu süre zarfında birçok mühendis, üniversite öğrencisi ve akademisyenle görüşme fırsatı yakaladım. Gözlemlediklerim ve edindiğim tecrübelerle Abitur öğrencisi olmaya karar verdim. 

Lisemdeki son senemde okulumuzda bir araba projesi gerçekleştirebileceğimizi düşünerek ‘’Sarı Siyah arabasını yapıyor’’ adı altında yeni bir ekip kurdum. Ford Otosan'ın fabrikalarına ziyaret düzenleyip, mühendislerinden detaylı bilgiler edindik. Diğer lise ve üniversitelerin araba takımları ile iletişime geçtim. İlk prototipimizin dört tekerlek üzerinde giden versiyonunu iki aylık atölye çalışması ile tamamlayıp okulun son günü sergiledik. 

Yine son senemde yazılı Abitur Sınavları'ndan sonra Özyeğin Üniversitesi'nde staja başladım. Ülkemizin ilk Mars yüzeyi araştırma robotunu yapan ekip arasında yer aldım. Aracın robot kolunun örnek toplamak için Kürek ve Matkap uçlarını ben tasarladım. Diğer parçaların çiziminde, çeşitli Matematiksel hesaplamalarda ve üretiminde görev aldım. Yaz tatilinde ise Berlin Teknik Üniversitesinin bir laboratuvarında yine robotik üzerine staj yaptım. 

Bu sene Münih Teknik Üniversitesi’nde Elektrik-Elektronik Mühendisliği okumaya başladım. Mevcudu 650'yi aşan üniversite sınıfımda sınıf başkanı seçildim ve bu sayede fakültenin öğrenci birliğinde çalışmaya başladım. Boş zamanlarımda üniversitenin Elektronik Laboratuvarında gönüllü olarak lehim yapma kursu veriyorum. Ayrıca yine üniversitenin “Adveisor” adlı projesinde 10 kişilik bir ekiple robot yapmaya devam ediyorum.

Şu an uygun fiyatlı kalacak bir yer bulamadıgımdan dolayı 10. Sınıfta yapmış olduğum öğrenci değişimindeki partnerimin ailesi beni dışardan biraz daha ucuza misafir ediyor ancak her ne kadar paramı idareli kullansam da Münih gibi pahalı bir şehirde aylık minimum 580-600€ civarında bir miktarla geçinebiliyorum. Maalesef ailemin kaynakları benim eğitimimi yurtdışında tamamlayabilmem için yeterli değil. Kısıtlı gelirleriyle benim dışımda iki kardeşime de bakması gerekiyor. 

Büyük hevesle atıldığım ve kısa sürede uyum sağladığım üniversite eğitim hayatım, maddi açidan sıkıntılı,bu yüzünden zorluk çekmekteyim. Sizden gelecek her türlü desteği talep ediyorum. Benim daha çok şey başarabilmem, ülkemizin ve Sarı-Siyahın adını daha çok yerde duyurabilmem için bu desteğe ihtiyacım var. 

Son olarak sizlerle çok değer verdiğim Fatih Hocamdan aldığım referans mektubunu ve detaylı özgeçmişimi paylaşıyorum.   

Vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederim.

Adnan Alp Külçebaş

İEL'15

Alp Külçebaş'ın 8.11.2016 tarihli yeni mektubu:

Değerli Büyüklerim, Sarı Siyahlı Abi ve Ablalarım,

Münih Teknik Üniversitesindeki eğitimimin ilk yılını geride bıraktım. Bu geçtiğimiz yılda maddi ve manevi desteğini esirgemeyen başta İEL Camiamızın Eğitim Vakfı’na, Sarı Siyah Lacivert Fenerbahçeliler Grubu’na ve Okulumuzun 76 Mezunları olmak üzere tüm Abi ve Ablalarıma teşekkürlerimi sunarım. Sizlere minnettarım.

Bir önceki yazımdan itibaren üniversitedeki ilk yılımda yaptıklarımı kısaca özetlemek gerekirse, Yine daha önce sizleri kısaca bilgilendirdiğim, konusu top üzerinde dengede duran robot olan Adveisor projesini tamamladık. Ben robotun elektronik aksamının yapımı ve tanıtım videosunun çekilmesinde görev aldım. Robotumuzla üniversitenin diğer ekipleriyle yarıştık.

Geçtiğimiz yıl ayruca Almanya Elektrotechnik Federasyonu VDE’nin (Technisch-wissenschaftlicher Verband der Elektrotechnik und Elektronik) Münih Öğrenci Grubu ‘na katıldım. Bu sayede Airbus, Rohde & Schwarz ve Infineon gibi firmaların kendilerini ve staj imkanlarını anlattıkları, çalışma ortamlarını sergiledikleri tanıtım organizasyonlarında bulundum. Audi’nin Ingolstadt‘daki fabrikasını gezdim. Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi Nasa‘nın, Avrupa Uzay Ajansından Astronot Samantha Cristoforetti’nin, Almanya Başbakanı Angela Merkel‘in konuşmacı olduğu, Kuka ve Volkswagen gibi firmaların üst düzey yöneticilerinin konuşmacı olarak yer aldıkları, sayıları toplamda bir düzineyi bulan konferansa katıldım. VDE Grubu olarak Airbus firmasına yaptığımız gezi hakkında haber yazısı yazdım. Bu yazım Technik in Bayern Dergisinde yayımlandı. VDE Grubu ile eş anlı olarak, okulumuzdaki Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü IEEE Öğrenci Kulübü’nün (Institute of Electrical and Electronics Engineers) tekrardan aktif hale gelmesi için çalışıyorum.

Bu dönemin başında bekleme listesindeki sıramın gelmesi ile daha uygun olan bir devlet yurduna taşındım ve masraflarım bir nebze de olsa azaldı. Ancak şu ana kadar toplayabildiğim burs miktarı maalesef sadece geçen yıl hayatımı idame ettirmeme yetecek kadardı. Bu yüzden bu yıl da yardımlarınızın devamını talep ediyorum.

Bağışlarınız için tekrardan çok teşekkür ederim.

Saygı ve Sevgilerimle,  

Adnan Alp Külçebaş İEL'15

İlk siz haberdar olun, Projeleri kaçırmayın!