Anasayfa > Kulüpler < Geri dönün

ÖNCEKİ
PROJE
Model Birleşmiş Milletler Konferansı 2016SONRAKİ
PROJE

Bu proje, bağışçılarımız sayesinde başarı ile tamamlanmıştır. Gelişmeleri bu sayfadan takip edebilirsiniz.
Model Birleşmiş Milletler Konferansı 2016

Proje tanıtım

IELMUN Kulübü, 3 farklı kıtadan, 10 farklı ülkeden 500 liseli ve üniversiteli genci, “büyüklerin” başaramadığını yapmaya, Dünya’yı kurtarmaya çağırıyor! Devlet başkanlarından, haber ajansı muhabirlerine kadar öğrenciler tarafından temsil edilen, Birleşmiş Milletlerin tam kapsamlı bir simülasyonu olan Model Birleşmiş Milletler Konferansı, bir hafta boyunca uluslararası siyasetin kaderini genç bireylere emanet ediyor.

Detaylar

Model Birleşmiş Milletler (MUN) nedir?

MUN, lise ve üniversite öğrencilerinin Birleşmiş Milletler’deki güncel konuları tartıştığı, devletler ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin rollerini öğrencilerin üstlendiği bir simülasyondur. MUN akademik bilgi ve yabancı dil becerilerinin kullanarak kültürler arası etkileşimi ve paylaşımı sağlar. Katılımcıların gerektiğinde kendilerini bireysel düşüncelerinden soyutlayarak farklı görüşleri de temsil etmelerini sağlayan MUN, bu sayede katılımcıların dünyaya bakış açılarını geliştirir.

Bizler de, İstanbul Erkek Lisesi Model Birleşmiş Milletler Kulübü (Istanbul Erkek Lisesi Model United Nations) yani IELMUN olarak; Model Birleşmiş Milletler Konferansı 2016’yı yani IELMUN 2016’yı, bu sene 5. kez düzenlemekteyiz. Konferansımızın ve kulübümüzün amblemi, İstanbul Erkek Lisesi’nin sarı-siyah değerlerini temsil eden orijinal amblemi ve Birleşmiş Milletler’in barış ve uluslararası işbirliğini temsil eden dünya küresi ve zeytin dallarının bir kombinasyonudur.

IELMUN’un diğerlerinden farkı nedir?

IELMUN, şu ana kadar Türkiye’deki üç akademik dille (İngilizce, Almanca ve Türkçe) işleyen ilk ve tek konferanstır. Aynı zamanda ülkemizde Almanca dilinin akademik resmi dil olarak kabul edildiği ilk ve tek MUN organizasyonudur. Bu sene ise Fransızca dilini de akademi dili haline getirmeyi hedefleyen IELMUN, dünyadaki ilk ve tek dört dilli konferans olmayı hedeflemektedir.

Lisemizin diğer etkinliklerinin temel olarak İstanbul Lisesi öğrencilerine yönelik olmasına kıyasla, IELMUN’un katılımcılarının sadece %10’u IEL ailesindendir. Ayrıca geçtiğimiz senelerde katılımcılarımızın yarısından fazlası yurtdışı ve İstanbul dışından gelmişlerdir. Bu nedenle IELMUN, lisemizi ülkemizde ve yurtdışında en yüksek düzeyde tanıtan organizasyonlardan biridir.

Konferansımız, küresel politika ve ekonomide bilgi sahibi olan, İngilizce ve Almanca dillerinde kendini kanıtlamış, entelektüel lise ve üniversite öğrencilerine hitap etmektedir. Organizasyon sonucu alınan kararlar çözüm önergeleri haline getirilir.

IELMUN, yalnızca lise öğrencilerine yönelik değildir. Özellikle akademik kadrosunun önemli bir bölümü üniversite öğrencilerinden oluşmaktadır. Bu üniversite öğrencilerinin bir kısmı okulumuz mezunları, bir kısmı da partner organizasyonlarımızdan katılmaktadırlar.

İlk dört senesinde IELMUN, 3 farklı kıtadan, 10’u aşkın ülkeden (Almanya, Türkiye, İtalya, Yunanistan, Hollanda, Mısır, Cezayir, Nijerya, Etiyopya, Romanya, İngiltere), 15’i aşkın şehirden, 40’ı aşkın lise, üniversite ve enstitüden 1000’den fazla katılımcı toplamıştır; bunun yanı sıra Avrupa’nın en büyük MUN organizasyonları RomeMUN(Italya), RIMUN(Fransa) ve OLMUN(Almanya) ile ortaklık antlaşmaları imzalamıştır.  

Nasıl destek olabilirsiniz?

IELMUN Konferansı hem akademik açıdan hem de organizasyon bakımından iki farklı alanda çalışmaktadır. IEL ismini şimdiye kadar il dışında ve yurtdışında en başarılı şekilde tanıtan IELMUN, hedefini her geçtiğimiz sene daha da yükseltmektedir. Bu hedeflere ulaşabilmemiz özellikle abla ve ağabeylerimizin desteği ile mümkün olmuştur. Bu sene de, kardeşleriniz olarak, desteklerinizi esirgemeyeceğinize inanıyoruz.

IELMUN organizasyonumuz, çok çeşitli insanların ve alanların buluştuğu bir organizasyon olduğundan ihtiyaçlarımızı da aşağıdaki şekilde gruplandırma gereği hissettik.

Finansal Destek:

Ana Sponsorluk: 20.000 TL
Alt Sponsorluklar:10.000 TL, 5.000 TL, 3.000 TL, 2.000 TL, 1.000 TL, 500 TL
Maddi Hedef Toplamı: 150.000 Türk Lirası

Lojistik Destek:

Konferans tarihlerinde;

500 kişilik taşıma
200 kişilik konaklama   

Akademik Destek:

Siyaset ve İş dünyasından konuşmacılar
Politika ve Ekonomi alanından üniversite akademisyenleri

Medya Desteği:

Gazete-dergi-televizyonlarda haber ve basın duyurusu

Matbaa-Basım Desteği:

Konferans malzemelerinin basımı (kalem, kitapçıklar, tişörtler, etiketler, afiş, bez çanta vb.)
Konferans sırasındaki doküman basımı (kararnameler, gazeteler vb.)

Ürün Desteği:

500 kişi için konferans tarihlerinde;
Kahve, çay, tuzlu ve tatlı kurabiyeler vb.
Şişe su, gazlı-gazsız-meyveli içecekler vb.
Dondurma, meyveli yoğurt vb.

Neden destek olmalısınız?

IELMUN Konferansı’na destekte bulunan her birey ya da kuruma, desteğinin büyüklüğüyle doğru orantılı bir şekilde teşekkür sertifikaları ve plaketleri sunulacaktır. Destekçilerimiz internet sitemizde,

Konferansımızın tarihleri 2016-2017 eğitim yılının başlangıç tarihi kesin olmadığından dolayı henüz netlik kazanmamış olsa da, aşağıda belirtildiği üzere 21 Ağustos 2016 tarihine kadar destek olabilirsiniz. Konferans öncesi yapılacak çeşitli hazırlık ve harcamalardan ötürü desteklerinizin mümkün olduğunca erken ulaştırmanızı rica ederiz.

Projenin Tamamlanma tarihi: 21 Ağustos 2016

Proje Yöneticileri:

Batuhan Ergör (Genel Direktör): [email protected]
Mert Gülsün (Genel Direktör): [email protected]
Yiğit Akdemir (Genel Sekreter):

 

İlk siz haberdar olun, Projeleri kaçırmayın!