Anasayfa > Kulüpler < Geri dönün

ÖNCEKİ
PROJE
IELMUN (Model Birleşmiş Milletler Konferansı) 2018'e DestekSONRAKİ
PROJE

Bu proje, bağışçılarımız sayesinde başarı ile tamamlanmıştır. Gelişmeleri bu sayfadan takip edebilirsiniz.
IELMUN (Model Birleşmiş Milletler Konferansı) 2018'e DestekIELMUN (Model Birleşmiş Milletler Konferansı) 2018'e Destek

Proje tanıtım

IELMUN Kulübü, 3 farklı kıtadan, 10 farklı ülkeden 500 liseli ve üniversiteli genci, “büyüklerin” başaramadığını yapmaya, Dünyayı kurtarmaya çağırıyor! Devlet başkanlarından, haber ajansı muhabirlerine kadar öğrenciler tarafından temsil edilen, Birleşmiş Milletlerin tam kapsamlı bir simülasyonu olan Model Birleşmiş Milletler Konferansı, bir hafta boyunca uluslararası siyasetin kaderini genç bireylere emanet ediyor. Hem organizasyonel hem de uluslararası hukuku ve diplomasiyi kapsayan akademik alanda tamamen lisemiz öğrencilerinin bir senelik yoğun uğraşlarıyla ortaya çıkan bu konferans, bu sene 7. sinin düzenlenebilmesi için yardımlarınızı bekliyor!

IELMUN hakkında detaylı bilgiye aşağıda yer alan detaylar kısmından, sponsorluk dosyasına 'Dokümanlar' sekmesinden ulaşabilirsiniz.

Detaylar

İstanbul Lisesi Model Birleşmiş Milletler, 2011 yılından beri akademik yaşamlarını ve hayata bakış açılarını büyük ölçüde etkileyecek hayati öneme sahip konularda diplomatik bir şekilde tartışmak ve dünyanın gündeminde olan konular hakkında kendi altyapılarını geliştirmek üzere geleceği parlak yüzlerce insanı Birleşmiş Milletler’in organlarını simüle ederek bir araya getiren, Türkiye’nin önde gelen liselerarası konferanslarından biridir. Uluslararası bir organizasyon olarak bizler, geleceğin diplomatları olan bu insanların fikirlerini özgürce beyan edebileceği, bunu yaparken diğerlerinin görüşlerinden haberdar olabilecekleri bir platform oluşturmayı amaçlıyoruz. Bu platformu oluştururken, genç yüreklerin fikirlerini ifade etmelerini ve diplomasiye olan ilgilerini tatmin etmeyi engelleyen bariyerleri yıkmayı amaç edindik. Bunu yaparken aynı zamanda bir lise organizasyonu olarak kendi sınırlarımızı da genişletiyoruz.

Model Birleşmiş Milletler (MUN) nedir?

MUN, lise ve üniversite öğrencilerinin Birleşmiş Milletler’ deki güncel konuları tartıştığı, devletler ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin rollerini öğrencilerin üstlendiği bir simülasyondur. MUN akademik bilgi ve yabancı dil becerilerinin kullanarak kültürler arası etkileşimi ve paylaşımı sağlar. Katılımcıların gerektiğinde kendilerini bireysel düşüncelerinden soyutlayarak farklı görüşleri de temsil etmelerini sağlayan MUN, bu sayede katılımcıların dünyaya bakış açılarını geliştirir.

Bizler de, İstanbul Erkek Lisesi Model Birleşmiş Milletler Kulübü (İstanbul Erkek Lisesi Model United Nations) yani IELMUN olarak; Model Birleşmiş Milletler Konferansı 2017’yi yani IELMUN 2017’yi, bu sene 6. kez düzenlemekteyiz. Konferansımızın ve kulübümüzün amblemi, İstanbul Erkek Lisesi’nin sarı-siyah değerlerini temsil eden orijinal amblemi ve Birleşmiş Milletler’in barış ve uluslararası iş birliğini temsil eden dünya küresi ve zeytin dallarının bir kombinasyonudur.

IELMUN’un diğerlerinden farkı nedir?

IELMUN kulübünün üyeleri olarak bizler, tecrübeli abla ve abilerimizden aldığımız eğitimle sene içerisinde gerek yurtdışında gerek yurt içinde diğer seçkin MUN konferanslarında da rol alıyoruz. Bunun sonucu olarak en ideal konferansı düzenleme yolunda gözlem yapmış ve tecrübe edinmiş oluyoruz. Bu bilgi ve tecrübenin kulübümüzde nesiller boyu aktarılması ise IELMUN konferansının vazgeçilmez özellikleri haline gelmiş ve gelenekselleşmiş bir başarıya imza atmamızda büyük bir etken olmuştur.

IELMUN, şu ana kadar Türkiye’deki üç akademik dille (İngilizce, Almanca ve Türkçe) işleyen ilk ve tek konferanstır. Aynı zamanda ülkemizde Almanca dilinin akademik resmi dil olarak kabul edildiği ilk ve tek MUN organizasyonudur.

Lisemizin diğer etkinliklerinin temel olarak İstanbul Lisesi öğrencilerine yönelik olmasına kıyasla, IELMUN’un katılımcılarının sadece %10’u IEL ailesindendir. Ayrıca geçtiğimiz senelerde katılımcılarımızın yarısından fazlası yurtdışı ve İstanbul dışından gelmişlerdir. Bu nedenle IELMUN, lisemizi ülkemizde ve yurtdışında en yüksek düzeyde tanıtan organizasyonlardan biridir.

Konferansımız, küresel politika ve ekonomide bilgi sahibi olan, İngilizce ve Almanca dillerinde kendini kanıtlamış, entelektüel lise ve üniversite öğrencilerine hitap etmektedir. Organizasyon sonucu alınan kararlar çözüm önergeleri haline getirilir.

IELMUN, yalnızca lise öğrencilerine yönelik değildir. Özellikle akademik kadrosunun önemli bir bölümü üniversite öğrencilerinden oluşmaktadır. Bu üniversite öğrencilerinin bir kısmı okulumuz mezunları, bir kısmı da partner organizasyonlarımızdan katılmaktadırlar.

İlk altı senesinde IELMUN, 3 farklı kıtadan, 10’u aşkın ülkeden (Almanya, Amerika, İtalya, Yunanistan, Hollanda, Mısır, Cezayir, Nijerya, Etiyopya, Romanya, İngiltere, Türkiye), 15’i aşkın şehirden, 40’ı aşkın lise, üniversite ve enstitüden 1500’den fazla katılımcı toplamıştır; bunun yanı sıra Avrupa’nın en büyük MUN organizasyonları RomeMUN(Italya), DMUN,  SiegMUN ile ortaklık antlaşmaları imzalamıştır.  

Nasıl destek olabilirsiniz?

IELMUN Konferansı hem akademik açıdan hem de organizasyon bakımından iki farklı alanda çalışmaktadır. IEL ismini şimdiye kadar il dışında ve yurtdışında en başarılı şekilde tanıtan IELMUN, hedefini her geçtiğimiz sene daha da yükseltmektedir. Bu hedeflere ulaşabilmemiz özellikle abla ve ağabeylerimizin desteği ile mümkün olmuştur. Bu sene de, bütün bir konferansı kendi emek ve uğraşlarıyla ortaya çıkarma çabası içerisindeki kardeşleriniz olarak, desteklerinizi esirgemeyeceğinize inanıyoruz.

IELMUN organizasyonumuz, çok çeşitli insanların ve alanların buluştuğu bir organizasyon olduğundan ihtiyaçlarımızı da aşağıdaki şekilde gruplandırma gereği hissettik.

Finansal Destek:

Ana Sponsorluk: 20.000 TL
Alt Sponsorluklar:10.000 TL, 5.000 TL, 3.000 TL, 2.000 TL, 1.000 TL, 500 TL
Maddi Hedef Toplamı: 150.000 TL

Lojistik Destek:

Konferans tarihlerinde;

500 kişilik taşıma
200 kişilik konaklama   

Akademik Destek:

Siyaset ve İş dünyasından konuşmacılar
Politika ve Ekonomi alanından üniversite akademisyenleri

Medya Desteği:

Gazete-dergi-televizyonlarda haber ve basın duyurusu

Matbaa-Basım Desteği:

Konferans malzemelerinin basımı (kalem, kitapçıklar, tişörtler, etiketler, afiş, bez çanta vb.)
Konferans sırasındaki doküman basımı (kararnameler, gazeteler vb.)

Ürün Desteği:

500 kişi için konferans tarihlerinde;
Kahve, çay, tuzlu ve tatlı kurabiyeler vb.
Şişe su, gazlı-gazsız-meyveli içecekler vb.
Dondurma, meyveli yoğurt vb.

Proje Yöneticileri:

Betigül Kaya (Genel Direktör): kayabetigü[email protected]
Ceylin Sayalan (Genel Direktör): [email protected]

Beren Güler (Halkla İlişkiler Takımı Başkanı): [email protected]

Selin Su Belen (Halkla İlişkiler Takımı Başkanı): [email protected]

Nehir Gülsoy (Finans Takımı Başkanı): [email protected]

Nazlı Sözen (Finans Takımı Başkanı): nazlı[email protected]

Projektvorstellung

Der IELMUN-Club ruft 500 Jugendliche aus Mittel- und Hochschulen aus 3 verschiedenen Kontinenten und 10 verschiedenen Ländern dazu auf, was die Erwachsenen nicht schaffen können, die Welt zu retten! Die MUN-Konferenz, bei der die Schüler als Staatoberhaupt und Pressevertreter vertreten und die eine umfassende Simulation von Vereinten Nationen ist, vertraut den Schülern das Schicksal der Politik an. Wir warten auf Ihre Hilfe, damit unsere Konferenz, die sowohl organisatorische als auch internationale Rechtwesen und Diplomatie umfasst und in akademischer Weise aus Mühe der Schüler unserer Schule entsteht, veranstaltet werden kann!

Details

Die Modell-Vereinten-Nationen des Istanbul Lisesi ist eine prominente und interMittelschulen Konferenz der Türkei, die  seit 2011 durch das Simulieren die Organe der Vereinten Nationen Hunderte von Menschen versammelt, die eine helle Zukunft haben, um über lebenswichtige Themen, die ihre akademischen Leben und ihre Blickwinkel auf das Leben viel beeinflussen werden, diplomatisch zu diskutieren und über die Tagesordnung der Welt ihre Infrastruktur zu entwickeln. Wir, als eine internationale Organisation, beabsichtigen eine Plattform zu bilden, währenddessen sich diese Diplomaten der Zukunft  frei auslassen können und dabei sie von anderen Meinungen informiert werden können. Als wir diese Plattform gebildet haben, haben wir bezweckt, die Barriere, die den Ausdruck der jungen Herzen und die Interesse an Diplomatie zufriedenzustellen verhindern, zu vernichten. Wir verbreitern hiermit als eine Mittelschule Organisation auch unsere Grenzen.

Was ist Modell-Vereinte-Nationen (MUN)?

MUN ist eine Simulation, bei der die Schüler aus Mittel- und Hochschulen die aktuellen

Themen bei der Vereinten Nationen besprechen und die Rolle der Delegierten und NGOVertreter übernehmen. MUN beschafft kulturelle Interaktion und Teilen, indem die Schüler ihre akademischen Kentnisse und Fertigkeiten in Fremdsprachen benutzen. 

Woran unterscheiden sich IELMUN von den anderen?

Wir, die Mitglieder des IELMUN-Clubs, nehmen mit der Erziehung, die wir von unseren älteren Schulkameraden bekommen haben, sowohl in der Türkei als auch im Ausland an MUN-Konferenzen teil. Daraufhin beobachten wir und sammeln genug Erfahrungen, um die idealste Konferenz zu veranstalten. Diese Kenntnisse und Erfahrungen von Generation zu Generation weiterzugeben, wurde eine der unverzichtbaren Eigenschaften der IELMUNKonferenz und wurde ein wichtiger Faktor dafür, dass wir einen traditionellen Erfolg erzielen können. IELMUN ist in der Türkei die erste und die einzige Konferenz, die mit drei akademischen Sprachen (Englisch, Deutsch und Türkisch) verläuft. Sie ist auch die erste und die einzige Konferenz, bei der die deutsche Sprache als eine offizielle Sprache in unserem Land akzeptiert wurde. Im Vergleich zu den anderen Veranstaltungen, die meistens für die Schüler unserer Schule sind, gehören nur 10% der Teilnehmer zur IELFamilie. Außerdem sind mehr als die Hälfte der Teilnehmer aus dem Ausland und verschiedenen Städten der Türkei gekommen.

Aus diesem Grund ist IELMUN eine der Organisationen, die unsere Schule im unserem Land und im Ausland am meisten bekannt machen. Unsere Konferenz spricht die intellektuellen Schüler aus Mittel- und Hochschulen an, die die Themen über globale Politik und Wirtschaft beherrschen und sich bei den deutschen und englischen Sprachen bewiesen haben. Die Entscheidungen, die nach der Konferenz entschieden wurden, werden  zu Lösungsvorschlägen gemacht.

Das Emblem unserer Konferenz und unseres Clubs ist eine Kombination aus dem originalen

Emblem vom Istanbul Lisesi, das den gelb-schwarzen Wert vom Istanbul Lisesi

repräsentiert, aus der Welt und dem Ölzweig, die den Frieden und die internationale Mitarbeit von den Vereinten Nationen repräsentieren.

In ihren ersten sechs Jahren hat IELMUN mehr als 1500 Teilnehmer aus mehr als  40 Mittelschulen, Universitäten und mehr als zehn Staaten (Deutschland, Vereinigte Nationen von Amerika, Italien, Griechenland, Niederlande, Ägypten, Algerien, Nigeria, Äthiopien, Rumänien, England, Türkei) versammelt. Übrigens hat IELMUN mit den größten MUN Organisationen des Europas wie RomeMUN (Italien), DMUN, SiegMUN einen Pakt der Partnerschaft unterschrieben.

Wie können Sie uns unterstützen?

Die IELMUN-Konferenz arbeitet sowohl akademisch als auch organisatorisch. Die IELMUNClub, die bis jetzt den Namen IEL außerhalb der Stadt und im Ausland sehr erfolgreich vorstellt, erhöht ihr Ziel jedes Jahr mehr. Mithilfe der Unterstützungen unserer Schwestern und Brüdern können wir unseren Zielen erreichen. Auch dieses Jahr,  als Ihre Geschwister, die mit ihrer Mühe und Beschäftigung um die gesamte Konferenz  darzulegen bemühen, glauben wir, dass Sie Eure Unterstützungen nicht missgönnen werden. Unsere IELMUNOrganisation ist eine Organisation, bei der sich viele verschiedene Menschen und Felder miteinander treffen, deswegen haben wir gefühlt, dass wir unsere Bedürfnisse auf die folgende Weise gruppieren sollen.

Finanzielle Unterstützung:

Hauptsponsoring: 20.000 TL

Untere Sponsorings: 10.000 TL, 5.000 TL, 3.000TL, 2.000 TL, 1.000 TL, 500 TL

Das gesamte finanzielle Unterstützung: 150.000 Türkische Lira Logistische Unterstützung:

Während der Konferenztage;

Transport für 500 Personen Unterkunft für 200 Personen

Akademische Unterstützung:

Redner aus der Welt der Politik und aus dem Beruf

Universitätsakademiker aus dem Politikfeld und aus der Wirtschaft Medienunterstützung:

Pressemitteilung und Nachricht in Zeitung-Zeitschrift-Fernsehen Druckerpresse- Druckunterstützung:

Den Druck der Materialien der Konferenz (Stift, Broschüren, T- Shirts, Etiketten, Plakate, Beutel usw.)

Den Druck des Dokuments während der Konferenz (Erlasse, Zeitungen usw.) Produktunterstützung:

Während der Konferenztage für 500 Personen:

Kaffee, Tee, gesalzene und süße Kekse usw.

Mineralwasser, fruchtiges Soda –fruchtige Getränke usw.

Speiseeis, Früchtejogurt usw.

Projektleiter.

Betigül Kaya (Generaldirektorin):

kayabetigü[email protected] Ceylin Sayalan (Generaldirektorin): Beren Güler (Leiterin des PR-Teams):

[email protected]

Selin Su Belen (Leiterin des PR-Teams):

[email protected]

Nehir Gülsoy (Leiterin des Finanz-Teams): Nazlı Sözen (Leiter des Finanz-Teams) [email protected]

İlk siz haberdar olun, Projeleri kaçırmayın!