Anasayfa > Burslar > Burs Talep Edenler Mezunlar < Geri dönün

ÖNCEKİ
PROJE
Barış Şen’in (İEL’17) Münih Teknik Üniversitesindeki Eğitimine Destek ÇağrısıSONRAKİ
PROJE

Bu proje, bağışçılarımız sayesinde başarı ile tamamlanmıştır. Gelişmeleri bu sayfadan takip edebilirsiniz.
Barış Şen’in (İEL’17) Münih Teknik Üniversitesindeki Eğitimine Destek Çağrısı

Proje tanıtım

İstanbul Erkek Lisesi 2017 yılı mezunlarından Barış Şen kardeşimiz, 2017 LYS Dil puan türünde Türkiye 1.’si olarak büyük bir başarı elde etti. Eğitimine Münih Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde devam edecek olan kardeşimiz Almanya’daki eğitim ve yaşam masraflarını karşılayabilmek adına sizlerin desteğine ihtiyaç duyuyor.

Tüm Sarı Siyahlı Camiamızı Barış Şen kardeşimize destek olmaya çağırıyoruz.
Kardeşimizin kaleme aldığı mektubunu aşağıda Detaylar kısmında, çeşitli çalışmalarını Fotoğraflar kısmında, CV ve okul kabul mektubunu ise Dokümanlar kısmında görebilirsiniz.

Detaylar

            Değerli Sarı Siyahlı Ablalarım ve Abilerim,

            İsmim Barış, 1998 yılında Bursa’nın Karacabey ilçesinde doğdum. 2012 yılında başladığım lisemizden bu yıl mezun oldum. Hem Türkiye’deki üniversiteler için üniversite sınavlarına, hem de Abitur’a yoğun bir şekilde çalıştığım lise hayatım, hem akademik hem de sosyal anlamda çok hareketli geçti. Sizlere bu süreçten kısaca bahsetmek istiyorum.

            Lisede aldığım ilk rol İEL Girişimcilik Kulübü üyeliğiydi. Kulübümüzle, İstanbul’daki önde gelen girişimcilik etkinliklerine katıldık ve dört yıl boyunca okulumuzda Girişimcilik Günlerini düzenledik. Kulübümüzde, tanınmış konuşmacılarla iletişime geçilmesi, dijital platformların yönetimi gibi görevlerde bulundum. Ayrıca bizim düzenlediğimiz ve 2015 yılında katılarak birinci olduğum Liselerarası “Asansör Konuşması” Yarışmasıyla iş hayatında yakalanan küçük ve ani fırsatların önemini kavradım.

            Model United Nations da lisede kişisel gelişimimde çok önemli bir yere sahip. Herkesin bir Birleşmiş Milletler delegesi olarak katıldığı ve global sorunların masaya yatırıldığı konferanslarda, doğal dengenin sürdürülebilirliği, uluslararası ekonomik ve siyasi sorunlar, insan hakları gibi konularda çalıştaylar yaptım, çözüm önergeleri oluşturdum. Ayrıca okulumuzda da düzenlediğimiz konferansa sponsor bulunması, bütçenin ayarlanması ve harcamaların yapılması görevlerini üstlendim.

            Dört kişilik İstanbul Lisesi Öğrenci Birliği yönetiminin üyesi olarak okulumuzun sorunlarına okul idaresi, Derneğimiz ve Vakfımızla işbirliği içerisinde çözümler bulduk, okul etkinlikleri düzenledik. Her yıl yapılan yıllık okul ajandasının tasarımının yapılması ve baskısı, okul tekstil ürünlerinin tasarımı, üretimi ve dağıtımı işlerinin yürütülmesini sağladım.

            Tüm etkinlikler içinde belki de en çok zaman ayırdığım etkinlik olan Uluslararası Spor Şöleninde dört sene boyunca okulumuzun en büyük bütçeli etkinliklerine imza attık. Sponsorluk görüşmelerinin ayarlanması ve düzenlenmesi, komite görev dağılımının yapılması, okul dışından yerli ve yabancı katılımcılarla iletişime geçilmesi ve bütçe hazırlanarak gerekli harcamaların optimum şekilde yapılması gibi birçok görev üstlendim.

            Bu sosyal etkinliklerin hepsinde aldığım rollerden bir diğeri ise posterlerin ve reklam materyallerinin tasarımıydı. Photoshop gibi dijital dizayn programlarını etkin olarak kullandığım bu çalışmalar benim bilgisayara olan ilgimi artırdı. Harvard, MIT gibi üniversitelerin online bilgisayar mühendisliği dersleri aldım. Özellikle son yıllarda atağa geçen Artificial Intelligence ve Machine Learning teknolojileri ile de yakından ilgileniyorum ve otomotiv sektörünün en önemli projelerinden olan Autonomous Driving gibi yapay zekanın etkin kullanıldığı projeleri takip ediyorum. Hedefim Türkiye'de bu projeleri başlatmak ve bunun öncüsü olmak. 

            Bu amaç doğrultusunda bilgisayar eğitimimi en iyi yerlerde alabilmek için aynı anda hem Abitur hem Türkiye sınavları için çalıştım. Beni her ne kadar bazen çok zorlasa da Abitur’umu 1.1 diploma notuyla okul ikincisi olarak, Türkiye üniversite sınavını da dil puan türünde Türkiye 1.si, sözelde 26., eşit ağırlıkta 373., sayısalda 641. olarak sonuçlandırdım.

            Bu sonuçlarımla Avrupa'nın özellikle bilgisayar dalında en iyi okullarından olan ve hedeflerim yolunda benim için bir dönüm noktası olacak Münih Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünden kabul aldım. Üniversite için herhangi bir ücret ödemeyecek olmama rağmen bu yıl devlet yurduna yerleşememem ve yüksek ilk yıl masrafları gibi nedenlerden dolayı, ailem ekonomik ihtiyaçlarımı karşılama konusunda çok zor durumda kaldı. Orada eğitimimi devam ettirebilmem için maddi desteğe ihtiyacım var.

            Kendime sürekli büyük hedefler koyup, gösterebileceğim en büyük özveriyi göstererek devam etmek istediğim bu yolda, siz değerli abla ve abilerimin her türlü desteği beni tarif edemeyeceğim kadar çok mutlu edecek. 

            Hem ülkemize hem de Sarı Siyahlı camiaya yararlı bir birey olmak dileğiyle,

            Zaman ayırdığınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

            Barış Şen ’17

İlk siz haberdar olun, Projeleri kaçırmayın!