Anasayfa > Lise İhtiyaçları < Geri dönün

ÖNCEKİ
PROJE
İEL Öğrencilerinden Tıp Bilimine KatkıSONRAKİ
PROJE

Bu proje, bağışçılarımız sayesinde başarı ile tamamlanmıştır. Gelişmeleri bu sayfadan takip edebilirsiniz.
İEL Öğrencilerinden Tıp Bilimine Katkı

Proje tanıtım

İstanbul Erkek Lisesi 11. sınıf öğrencileri İbrahim Ali Ünal ve Aybars Uçar, genç yaşta tıp bilime katkıda bulunmak için çalışıyorlar. Biyoloji öğretmenleri Herr Ferdinand Geib danışmanlığında sürdürecekleri projelerinde, uzun süre hareketsizliğe bağlı kas atrofisini çare bulmayı amaçlıyorlar. Hedef, aminoasitler ve mineraller içeren özel bir diyet kullanarak hem performans hem de dayanıklılık anlamında kas hücrelerinin kalitesini korumak ve artırmak…

Başarılı olması durumunda, tıp dünyasının son derece yaygın bir hastalıkla mücadelesinde yeni bir çığır açılacak.

Üniversitenin Deneysel Tıp Araştırma ve Uygulama Merkezinin kullanımı ve ihtiyaçları olan malzemeler için İbrahim ve Aybars’ın toplam 10.700 TL tutarında kaynağa ihtiyacı var. Bilime hizmet etmeyi hedefleyen bu iki Sarı Siyahlı kardeşimizin çok inandıkları bu tıp projesini gerçekleştirmeleri için onlara destek olalım.   

Sarı Siyahın gücünü bu kez tıp bilimine katkıda bulunmak isteyen iki genç Sarı Siyahlı, İbrahim ve Aybars için birleştirelim.

Haydi, şimdi destek olun, gururu paylaşın...

Detaylar

İşte İbrahim ve Aybars’ın projeleri ile ilgili açıklamaları:

Atrofi nedir?

Atrofi, hücre hacminin azalmasından veya hücrelerin belirli bir doku tarafından sayısal olarak azalmasından dolayı işlevsellik kaybıdır. Genellikle toksik etmenler, nekroz, geniş hareketsizlik ve hipoksi nedeniyle oluşur. Ancak bu konferansta, genellikle uzun süre hareketsizliğe bağlı kas atrofisini çalışacağız.

Hedefimiz

Amaç, test denekleri (yani fareler) ve insanlar için özel aminoasitler ve mineraller içeren özel bir diyet kullanarak hem performans hem de dayanıklılık anlamında kas hücrelerinin kalitesini korumak ve arttırmaktır.

Hipotez

İnsanlar ve sıçanlar arasında aminoasit (BCAA) ve mineral (Çinko) fonksiyonel denkliği olduğu için, deneklere (yani sıçanlar) uygulanan tedavi insanlar için de aynı şekilde etkili olacaktır.

Mineral Çinko'nın protein sentezi ve kas kuvveti oranını düzenlemesini ve artırmasını bekliyoruz. BCAA miktarının artmasıyla, kaslardaki madde taşıma oranının hücresel yenilenme için daha iyi olacağını ve kasların hacminin ve sağlığının iyileşmesini bekliyoruz. Son deney grubu ile BCAA ve Çinko arasındaki etkileşimi göreceğiz ve olası yan etkileri göreceğiz.

Malzeme ve Yöntemler

40 adet erkek witsar sıçanı zehirlenme ve fiziksel sakatlanma ile atrofi modeli verilecek 3 deney grubuna ve 1 kontrol grubuna ayrılacaktır. Tüm farelere belirli bir laboratuvar diyeti verilecek. Sıçanların özellikleri test edilecektir (Kan testleri, idrar testleri ve kas kuvveti ve hacmi için fizyolojik testler).

İlk deney grubu, normal diyetine dahil edilen her gün oral olarak tüm vücut ağırlığının % 6'sına BCAA aminoasit zincir grubu ile desteklenmelidir. İkinci deney grubu, normal diyete dahil her gün oral olarak tüm vücut ağırlığının % 0,05'i için mineral Çinko ile desteklenecektir. Son deney grubu BCAA ve Çinko ile desteklenecektir. BCAA vücut ağırlığının % 4’ü her gün oral yolla ve tüm vücut ağırlığının % 0,03'ü olacak şekilde çinko normal diyete dahil edilecek.

 Bu durumda fareler 1 ay boyunca tutulacak ve bu süre zarfında tüm etkiler (yan ve beklenen) gözlenecektir. Her hafta test edilecektir (Kan ve idrar testleri ve kas kuvveti ve hacmi için fizyolojik testler.)

Sonuçlardan belirli bir veri tabanı toplanacak ve bu deneylerden iskelet-kas atrofisi için mümkün olan en iyi tedavi oluşacaktır.

BAĞIŞLARINIZ İLE İLGİLİ DUYURU

Bağışlarda vergi muafiyeti olup, bağışlar vergi matrahından düşülebilir. Bağış yapanlar, projede “Bağışçılar” sorgusu yapıldığında görülebilecektir. Yapılacak tüm nakdi bağışlar için bağış sahibine makbuz kesilecektir. 1000 TL üzerindeki bağışların makbuzları adrese gönderilecektir. 1000 TL ve altındaki bağışların makbuzları ise taranarak bağışçının e-posta adresine iletilecek, isteyenler İELEV’den makbuzlarını alabilecektir. Bağışlarınızla ilgili yapacağınız EFT ve havalelerin açıklama kısmına "Tıp Bilimine Katkı Projesi" ibaresini yazmanızı önemle hatırlatırız. 

Detaylı Bilgi ve Sorularınız İçin : 0212 514 01 47 (İELEV Santral)

                                                    [email protected]

 

İlk siz haberdar olun, Projeleri kaçırmayın!