Anasayfa > Burslar > Burs Talep Edenler Mezunlar < Geri dönün

ÖNCEKİ
PROJE
Hümeyra Çolak’ın (İEL ‘13) Yüksek Lisans Başvuru Masraflarına Destek ÇağrısıSONRAKİ
PROJE

Bu proje, bağışçılarımız sayesinde başarı ile tamamlanmıştır. Gelişmeleri bu sayfadan takip edebilirsiniz.
Hümeyra Çolak’ın (İEL ‘13) Yüksek Lisans Başvuru Masraflarına Destek Çağrısı

Proje tanıtım

2013 yılı mezunlarımızdan Hümeyra Çolak, Koç Üniversitesi Hukuk bölümünden bu dönem mezun olacak. Fulbright bursu almaya hak kazanan Hümeyra kardeşimiz Amerika’da karşılaştırmalı anayasa hukuku alanında yüksek lisans eğitimi alıp, akademisyen olmak istiyor. Ancak yüksek lisans programlarına başvuru masraflarını karşılayabilmesi için desteğe ihtiyacı var.

Tüm Sarı Siyahlı Camiamızı mezunumuz Hümeyra Çolak’a destek olmaya çağırıyoruz. Kardeşimizin kaleme aldığı mektubunu aşağıda Detaylar kısmında, çeşitli çalışmalarını Fotoğraflar kısmında, CV ve Fulbright bursu kabul mektubunu ise Dokümanlar kısmında görebilirsiniz.

 

Detaylar

Sevgili Sarı Siyahlı Abi ve Ablalarım,

İsmim Hümeyra Çolak. İstanbul Erkek Lisesi’nin 2013 yılı mezunlarındanım. Lisedeyken Münazara ve Tiyatro Kulübünde yer aldım. Özellikle, Münazara Kulübü ile birlikte katıldığım eğitimler ve turnuvalar sonucunda hukuk alanına bir ilgim olduğunu keşfettim, bu nedenle hukuk okumaya karar verdim. 2013 yılında YGS sınavında Türkiye 1.si oldum. Daha sonra LYS sınavında ise TM bölümünde ikincilik ve dil bölümünde birincilik elde ettim. Bu başarı neticesinde tam burslu olarak Koç Üniversitesi’nde Hukuk okumaya başladım.

Lisans eğitimimin en başından beri kamu hukukuna, özellikle anayasa hukukuna özel bir ilgi besliyordum. Daha sonra Anayasa Profesörümüzün araştırma asistanı olarak çalışmaya başladığımda, bu alana ilgim daha da büyüdü. “Work&Study” kapsamında, Anayasa Mahkemesi’nin bireysel başvuru kararlarının temel hak ve özgürlüklere etkisini inceleyen bir çalışmada yer aldım. Üniversite ikinci sınıfta yine bu doğrultuda, Üniversitelerarası Raoul Wallenberg Varsayımsal Bireysel Başvuru Yarışması’na takım arkadaşlarım ile birlikte katıldım ve bu kapsamda varsayımsal bir müvekkil adına, kendisinin anayasal haklarının ihlal edildiğine dair bir bireysel başvuru dilekçesi yazdım. Daha sonra finale kalarak bu dilekçeyi kamu hukuku profesörleri nezdinde savunma imkânı buldum. Bütün bu deneyimler sonucunda, Anayasa hukuku ve özellikle temel hak ve özgürlükler alanında yüksek lisans yapmaya karar verdim.

ABD’de yüksek lisans eğitimi almak için, ABD ve Türk hükümetleri arasındaki bir ikili anlaşma sonucunda verilen Fulbright bursuna karşılaştırmalı anayasa hukuku ve temel hak ve özgürlükler alanından başvurdum. İnceleme ve mülakat sürecinin sonunda Fulbright Bursunu kazandım. Karşılaştırmalı anayasa hukuku bilgisine sahip akademisyenlerin Türkiye’deki anayasa hukukunun ve insan hakları bilincinin gelişiminde etkili olabileceğine inandığım için, nihai hedefim Amerika’da karşılaştırmalı anayasa hukuku alanında yüksek lisans eğitimi almak. Sonrasında Türkiye’ye dönerek burada doktora eğitimimi tamamlayıp akademisyen olmak. Şu anda Amerika’da Harvard, Yale, University of Chicago, Columbia, NYU, Cornell, Michigan, Duke, Northwestern, Georgetown, UCLA gibi okullara başvuruda bulunmak istiyorum. Ancak, bu okulların her birine başvuru ücreti ve dosya gönderimi masrafı 100-120 dolar arasında değişim gösteriyor. Şu anda böyle bir birikime sahip olmadığım için bu başvuru sürecinde sizlerin de desteğine ihtiyaç duyuyorum. Eğer yardımcı olabilirseniz gerçekten çok sevinirim.

İlginiz için teşekkür ederim,

Hümeyra Çolak ‘13

 

İlk siz haberdar olun, Projeleri kaçırmayın!