Anasayfa > Kulüpler < Geri dönün

ÖNCEKİ
PROJE
15.Uluslararası Spor ŞöleniSONRAKİ
PROJE

Bu proje, bağışçılarımız sayesinde başarı ile tamamlanmıştır. Gelişmeleri bu sayfadan takip edebilirsiniz.
15.Uluslararası Spor Şöleni15.Uluslararası Spor Şöleni

Proje tanıtım

Tamamen İstanbul Erkek Lisesi öğrencileri tarafından organize edilen, Türkiye’nin ilk ve en büyük spor şöleni olma niteliği taşıyan etkinliğimiz Türkiye ve dünyanın seçkin okullarını turnuva, atölye, konferans ve eğlenceleriyle ağırlamaya devam ediyor.

Detaylar

Bu yıl 15.sini düzenlediğimiz Uluslararası Spor Şöleni, İstanbul Erkek Lisesi'nin gelenekselleşmiş etkinliklerinden birisidir. Okulun son haftası gerçekleşen bu şölen, hafta boyunca 400’ü sporcu olmak üzere yaklaşık 4000 katılımcıya ev sahipliği yapar. Bu şölen Türkiye'de düzenlenen ilk ve en büyük spor şölenidir. Okul bahçesinde kurulan oyuncaklar, yurtiçi ve yurtdışı birçok okulun yer aldığı turnuvalar, Playstation, Xbox, 3'lük atışı vb. yarışmalar ve sponsor firmaların ürün lansman ve dağıtımlarıyla öğrencilerin en çok rağbet ettiği haftadır. Bunların yanı sıra paintball, bubble football, rodeo, karaoke, kendi alanlarında uzman kişilerin yardımıyla düzenlenen atölyeler, spor alanında tanınmış kişilerin konferansları ve okul öğrencilerinin kendi takımlarını kurarak yer alabildiği bahçe turnuvaları gibi etkinlikler katılımcılara ücretsiz olarak sunulmaktadır. Hafta içinde düzenlenen ve ünlü DJlerin sahne aldığı Redbull partisiyle beraber katılımcılar eğlencenin doruklarına ulaşır. Bunun yanı sıra sene içinde yapılan Uludağ kayak kampı gibi etkinlikler de Spor Şöleni komitesi imzası taşımaktadır.

Organizasyon ve Komite

Her yıl okul öğrencileri tarafından organize edilen Spor Şöleni komitesinde çalışmalar yıl boyu sürer. Türkiye’nin önde gelen firmalarıyla temasa geçilerek başlayan sponsor bulma evresinde; mezunlarımız, görevli öğretmenlerimiz, vakıf ve derneğimiz yardımıyla gereken bütçe toplanır. Festival sponsorluğu niteliği taşıyan bu bağışlar okulumuzun en büyük etkinliğinin yapım aşamasına, deyim yerindeyse mutfağına en büyük katkıyı sağlar. Sene boyunca devam eden bu hummalı araştırma ve çalışmaların yanı sıra okulumuz mensup ve mezunlarına yönelik yapılan anketler ve komite içindeki serbest fikir ortamı sayesinde İstanbul Erkek Lisesi’nde eğitim yılı devam ederken, bir yandan sene sonundaki etkinliğimizin ana hatları ortaya çıkar. Okul öğrencileri içinden yine öğrenciler tarafından seçilen komite üyeleri sene boyunca bu çalışmayı devam ettirir. Nihayet sene sonunda Spor Şöleni haftası gelip çattığında öğrenciler hafta içinde etkin rol oynar. Turnuva, yarışma, eğlence, atölye ve konferanslar düzenlenirken aktif görev alan okulumuz öğrencileri böylece gelecekteki yaşamları için önemli tecrübe ve bilgileri yaşayarak edinir.

 Destekçinin Bağışı ile Kazanımı

İstanbul Erkek Lisesi Uluslararası Spor Şöleni tamamen öğrenciler tarafından düzenlenen bir etkinlik olup, şölenin düzenlenmesi için gerekli bütçe oluşturulurken hiçbir katılımcıdan ücret talep edilmemektedir. Bu haftanın oluşabilmesi tamamiyle destekçi bağışları sayesinde gerçekleşir. Her yıl Spor Şöleni açılışında plaket ve teşekkür belgesi takdimi, isimlerinin çeşitli belediye ve okullara dağıtılan açılış davetiyelerinde belirtilmesi, bunun yanı sıra her türlü baskı ve afişte isimlerinin yer alması gibi çeşitli şekillerde, sene içerisinde ve hafta boyunca olmak üzere, destekçilerimiz kendilerini daha geniş kitlelere tanıtma imkanı bulurlar. Ayrıca destekçilerimiz hafta içerisinde bahçede standlar kurarak ürün ya da broşür dağıtımıyla reklam hakkına da sahiptirler.

MEB’in başlattığı “Eğitime Yüzde Yüz Destek” projesi kapsamında Uluslararası Spor Şöleni için yapılan tüm sponsorluklar, İstanbul Erkek Liseliler Eğitim Vakfı’na yapılmış bağış olarak değerlendirilecek ve tarafımızdan alacağınız bağış makbuzu aracılığıyla bağışladığınız miktar kuruluşun yılsonu vergilerinden %100’e kadar düşebilecektir. (Kuruluşun kazancının %5’ine kadar sınırlandırılmıştır.)

Bütçemiz

Okulumuzdaki bütün öğrenci kulübü organizasyonları gibi Spor Şöleni’nin de organizasyon süreci baştan sona öğrenciler tarafından yürütülmektedir. Organizasyon masrafları için gerekli olan bütçe aşağıdaki gibidir.

  • Bahçe (Bahçe etkinlikleri, şişme oyuncak kurulum ve kira bedelleri, atölyeler, paintball, bubble football, PS4, Xbox)             25.000 TL  
  • Okul takım formaları, çift taraflı forma, komite T-Shirtleri 8.000 TL  
  • Parti (DJ, sahne ve ışıklandırma ücretleri) 8.000 TL
  • Kupa, madalya ve hakem ücretleri 7.000 TL
  • Yiyecek-İçecek (Hafta boyunca bahçede ve spor salonunda dağıtılacak yiyecek ve içecek masrafları) 5.000 TL
  • Tasarım ve baskı (Afiş, sponsorluk dosyası, davetiyeler, katalog) 4.000 TL
  • Ambulans kira bedeli 2.000 TL

Toplam: 59.000 TL

Sosyal Medyada Biz

https://twitter.com/IEL_Sportfest

http://instagram.com/sportfest

https://www.facebook.com/ielsportfest

İlk siz haberdar olun, Projeleri kaçırmayın!