Anasayfa > Burslar > Burs Talep Edenler Mezunlar < Geri dönün

ÖNCEKİ
PROJE
Ilgın Kendigelen’in (İEL ‘09) İsviçre’deki MBA Eğitimine Destek ÇağrısıSONRAKİ
PROJE

Bu proje, bağışçılarımız sayesinde başarı ile tamamlanmıştır. Gelişmeleri bu sayfadan takip edebilirsiniz.
Ilgın Kendigelen’in (İEL ‘09) İsviçre’deki MBA Eğitimine Destek Çağrısı

Proje tanıtım

İstanbul Erkek Lisesi 2009 yılı mezunlarından Ilgın Kendigelen kardeşimiz, Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünü bitirdi. Ilgın kardeşimiz, daha sonra hep hayalini kurduğu İsviçre’deki Lozan Uluslararası Yönetim Geliştirme Enstitüsü’nün (IMD) MBA programına kabul edildi. Ancak Ilgın kardeşimizin MBA programının masraflarını karşılayabilmesi için, sizlerin desteğine ihtiyacı var.

Tüm Sarı Siyahlı Camiamızı Ilgın Kendigelen kardeşimize destek olmaya çağırıyoruz. Kardeşimizin kaleme aldığı mektubunu aşağıda Detaylar kısmında, çeşitli çalışmalarını Fotoğraflar kısmında, CV ve okul kabul mektubunu ise Dokümanlar kısmında görebilirsiniz.

Detaylar

Değerli Sarı Siyahlı Abi ve Ablalarım,

Ben Ilgın Kendigelen. İstanbul Erkek Lisesi’nden 2009 yılında mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesi’nde Endüstri Mühendisliği bölümünde lisans eğitimimi tamamladım. Lisansa irregular başladım ve 2014 Ocak’ta irregular dönemde mezun oldum.

Öğrencilik hayatım oldukça başarılı geçti. Tüm eğitimimi devlet okullarında tamamladım; ortaokul ve lisede dershanelere de tam burslu gittiğim için, aileme maddi açıdan yük olmadan eğitim hayatımı tamamlamayı başardım. Bunlara ek olarak YDS’de ilk 100’e girdiğim için üniversite hayatım boyunca Kredi Yurtlar Kurumu bursiyeri oldum. Lisemizden 2.2 Abitur, Sprachdiplom ve Türkçe diplomada ilk 20 mezun arasında yer alarak mezun olduktan sonra, Boğaziçi Endüstri Mühendisliği’ni 3.41 GPA ile ilk 10 sıra içinde tamamladım. Üniversite eğitimim sırasında UT Austin at Texas üniversitesinde bir dönem exchange sömestr yapma fırsatı buldum. Akademik tarafım dışında uzun yıllar yüzme sporuyla uğraştım. 6 yaşında başladığım yüzme sporuyla 15 yıl boyunca lisanslı olarak uğraştım. Bu süreçte sporcusu olduğum kulüpler arasında Galatasaray ve Fenerbahçe gibi Türk sporunun lokomotif kulüpleri de vardı.

Exchange sömestrimde strateji danışmanlık sektörünü, özellikle kariyer yolunun iyi tanımlanmış olması ve bütüncül bakış açısına fazlasıyla katkı yapması sebebiyle öncelikli çalışmak isteyeceğim sektör olarak belirledim. Almanya’da işletme master’ı yapmayı düşünürken, prestijli bir global strateji danışmanlık firmasının Türkiye ortağı olan Helix Management Consultants firmasından iş teklifi aldım. Böylece iş hayatına 2014 yılının başında başladım. Üniversite yıllarından itibaren MBA planım olduğu için 2014 yılı içinde oldukça iyi bir puanla GMAT’i aldım (720, 94th percentile). 2 yıllık danışmanlık deneyimime takiben, son 1.5 yıldır da Unilever’de talep planlama uzmanı olarak çalışıyorum. MBA hayalimi gerçekleştirmek için iki farklı sektörde yeterli deneyimi kazandığım 2017 yılında, Avrupa’daki lider business schoollardan 3’üne tam zamanlı MBA başvurusu yaptım. Bu okullar INSEAD, IMD ve HEC Paris’idi. 3 okuldan da kabul aldım ama birçokları için sürpriz olabilecek şekilde IMD’yi INSEAD’a tercih ettim. Bu tercihimi belirleyen faktörlerin başında özellikle İsviçre’nin Fransa’dan daha iyi bir iş pazarı olması vardı; çünkü MBA eğitimini takiben nişanlımla beraber Avrupa’ya belli bir süre yerleşme planımız var. MBA’ler çok maliyetli yatırımlar olduğu için IMD’den aldığım 40,000 franklık burs da bu kararımda belirleyici oldu. MBA’lerde burs bulmak oldukça sancılı bir süreç, özellikle okulun fonladığı bir burstan 40,000 frank gibi yüklü bir burs alabilmek de benim için bu süreçte bir gurur kaynağı oldu.

Aldığım yüklü bursa karşın, programın toplam eğitim ücreti ve harç bedelleri 85,000 frank. Çalışma hayatında görece yeni olmama karşın elimden geldiğince finansal birikim yapmaya çalıştım. Birikimlerimle 15,000 franklık ilk ödemeyi gerçekleştirdim. 40,000 franklık burs ve 15,000 franklık ödemeyi 85,000 franktan düşünce geriye açık olarak 30,000 frank kalıyor. Bankada kalan birikimlerimin karşılığı 7,000 frank, buna ek olarak Prodigy Finance adlı bir kredi kurumundan alabildiğim maximum kredi olan 20,000 franklık krediyi alıyor olacağım. Geriye okul ödemesi tarafında pek açığım kalmıyor, ancak okulun İsviçre’de ve özellikle Lozan’da olmasından dolayı hem kira bedelim hem de yaşam maliyetlerim epey yüklü olacak. Kira bedelim aylık tüm masraflar dahil 1,450 frank olacak, buna ek olarak harcamalarımla beraber aylık giderim 2,000 frankı bulacaktır. Program Ocak 2018’de başlıyor ve 11 aylık bir süreyi kapsayacak. Dolayısıyla 80,000 TL gibi bir açığım var bütçemde. Babam emekli, annem ise devlet hastanesinde biyokimya uzmanı olarak çalışıyor ve gelir seviyeleri çok yüksek değil. Bana muhakkak destek olmaya çalışacaklardır, ancak ekonomik durumlarından dolayı destekleri kısıtlı kalacaktır. Bu sebeple ,destekleriniz benim için çok değerli, umarım bende ilerleyen yıllarda benzer projelere destek olma fırsatını elde ederim.

Zaman ayırıp okuduğunuz için çok teşekkür ederim.

Ilgın Kendigelen, İEL '09

İlk siz haberdar olun, Projeleri kaçırmayın!