Anasayfa > Burslar > Burs Talep Edenler Mezunlar < Geri dönün

ÖNCEKİ
PROJE
Bekir Uğur Yıldırım'da Hedef Değişikliği;: Yeni Rota Kings College LondraSONRAKİ
PROJE

Bekir Uğur Yıldırım'da Hedef Değişikliği;: Yeni Rota  Kings  College Londra

Proje tanıtım

İEL’16 Mezunumuz Bekir Uğur Yıldırım, dünyanın en iyi üniversitelerinden olan Columbia'dan %25 burslu kabul almıştı. Ancak finansal nedenlerle master için yönünü İngiltyere'ye,bir başka saygın eğitim kurumu olan Londra Kings College'e çevirmeye karar verdi. Hala desteğe ihtiyacı var.. 

Destekleriniz Bekir Uğur'un hedeflerinin gerçekleşmesinde büyük öneme sahip.. Proje 31 Temmuz Cumartesi günü kapanacaktır. 

Bekir Uğur'un önceki mektubunu aşağıda okuyabilirsiniz...

Detaylar

Merhaba, Ben Bekir Uğur.

Kökeni Ağrı, kütüğü Aydın, doğumu Eskişehir olan ve memur çocuğu olmak hasebiyle memleketin farklı şehirlerinde büyümüş, yolu bir vesileyle ülkemizin en aydınlık eğitim kurumlarından geçmiş, hayalleri peşi sıra giden bir Türk genciyim. İstanbul Erkek Lisesi’nden çok güzel anılar biriktirmiş olarak 2016 senesinde mezun oldum ve halen Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünde son sınıfta öğrenim görüyorum. Hemen başta belirtmek isterim ki bu satırları da büyük bir mahcubiyetle, utanarak, sıkılarak yazıyorum.

Lise yıllarımda her akranım gibi gerek yatakhanede gerek okul kulüplerinde çok çeşitli görevler aldım, birçok faaliyet gerçekleştirdim; fakat burada daha çok üniversite yıllarımı anlatmak istiyorum. Gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki Boğaziçi’nde geçirdiğim 5 sene içerisinde boşa harcadığım bir ânım bile olmadı, bundan dolayı çok mutluyum. Kendimi sanatsal olarak geliştirmek amacıyla hazırlık senesi ve birinci sınıfta üniversite tango grubunun kuruluşunda yer alıp aynı zamanda bağlama kursuna devam ettim, bunların ücretini karşılayabilmek adına özel dersler verdim. İkinci senemde üniversite öğrenci temsilciliği kurulunda komisyon başkanlığı yürüttüm. Eş zamanlı olarak MENA bölgesinde faaliyet gösteren Co-Opinion isimli gençlik STK’sında görev aldım, kaynak geliştirmeden sorumlu oldum. Takip eden aylarda bu networkün başına geçtim ve yeni bir markalaşmaya gitmek ve BM’nin Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine odaklanabilmek amacıyla Youthink adı altında bir gençlik derneğinin kuruculuğunu yaptım. Bütün bu süreçlerin yanı sıra derslerimi de ihmal etmedim ve önümüzdeki yaz 3.3 / 4.0 civarı bir GPA ile mezun olmayı öngörüyorum.

Görece yoğun geçen üniversite yıllarım, geçtiğimiz günlerde aldığım bir haberle taçlandı doğrusu. Sosyal bilimlerde dünyanın en iyi 12. üniversitesi olarak gösterilen Columbia University’nin Global Thought isimli master programına %25 burslu kabul aldım. Gelgelelim okula ödemem gereken toplam harç miktarı 60.000 Dolar ve benim yaşam masraflarını saymaksızın geriye toparlamam gereken 45.000 Dolar ihtiyacım kalıyor. Ailem, sağ olsunlar, bana bırakabilecekleri en güzel mirasın eğitim olacağı görüşündeler ve bütün birikimlerini önüme dökmeye hazırlar; ancak halihazırda ne yazık ki benim için 25.000 dolardan fazlasını toparlayamıyorlar. İşte bu noktada bu satırları okuyan kimselerin alicenaplığına sığınıyorum.

Ben evvelden beri Dışişleri Bakanlığımıza girip ülkeme, devlet yönetiminde yer alarak hizmet etmeyi planlıyordum; fakat New York’ta bundan çok daha fazlasını yapabileceğimi biliyorum. Bu hususta, eğer ki destek bulup bu okula gidebilirsem, sonrasında BM’de görev almayı ve günün birinde BM genel sekreterlik görevini Türkiye Cumhuriyeti adayı olarak üstlenebilmeyi hayal ediyorum. Nitekim kabul aldığım bölüm de tam olarak bu yönde bir eğitim vaad ediyor.

Memleketimizdeki ekonomik durumun farkındayım. Fakat bir yerlerde, gücü yettiğince bu yoluma yoldaş olacak birilerinin olduğunu da hissediyorum. İşte bu metni bu yüzden hazırladım. Vereceğiniz hiçbir desteği unutmayacağımın sözünü veriyor, tüm kalbimle teşekkür ediyorum.
 

Saygılarımla,
Bekir Uğur Yıldırım

İlk siz haberdar olun, Projeleri kaçırmayın!